ALEXANDRA VLAS & RUBEN CARŢON: Stop cardiac! Cum procedăm? Plus VIDEO

Marti, 26 septembrie, de la ora 13:00 la 14:00, scoala noastra a primit vizita unei echipe complexe, cu reprezentanti ai Asociatiei pentru Educatie si Siguranta Rutiera si ai echipajului de Ambulanta Bihor, si anume domnul Cristian Stefan Vasile, presedinte al Asociatiei pentru Educatie si Siguranta Rutiera, Otilia Sandor si Oana Oros, reprezentante ale Ambulantei Bihor.

Scopul vizitei lor a fost o demonstratie de prim-ajutor in caz de stop cardio-respirator, spunandu-ne care sunt pasii de baza pe care trebuie sa ii efectuam pana la sosirea unui echipaj de salvatori profesionisti.

Din explicatiile unei tinere voluntare ale echipajului SMURD am aflat ca elementele de baza sunt: asigurarea ca in jurul nostru nu exista niciun pericol, verificarea starii de constienta a persoanei.

In cazul aflarii ca persoana este inconstienta aplicam urmatoarele elemente de baza: verificarea cailor aeriene prin hiperextensia capului; eliberarea cavitatii bucale daca este blocata si verificarea respiratiei; aplicarea metodei PAS – privesc, ascult, simt; inceperea manevrei de resuscitare si anume 30 de compresii toracice cu 100-120 compresii pe minut, apoi doua hiperventilatii pana cand persoana inconstienta isi revine sau pana cand ajunge un echipaj specializat ori pana cand salvatorul oboseste si nu mai poate face manevrele de resuscitare.

 

 

Daca persoana inconstienta isi revine o intoarcem intr-o parte si ii spunem sa stea nemiscata pana la ajungerea echipajului specializat.

La aceasta activitate au participat clasele a IX-a A, a IX-a B, a XI-a A, a XI-a B si o clasa de a V-a.

Dupa cursul de prim-ajutor in caz de stop cardio-respiratior am fost impartiti in trei grupe si am incercat, cu ajutorul echipajului de la SMURD, sa acordam si noi  primul ajutor de baza. Demonstratiile au fost facute cu ajutorul unor manechine speciale.

Aceste informatii ne-au fost oferite de doamna Otilia Sandor, voluntara SMURD.

Din partea scolii, actiunea a fost supervizata de doamna Livia Ivan, consilier cu munca educativa in scoala noastra.

ALEXANDRA VLAS, RUBEN CARŢON

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: