EMANUEL GAVRILĂ: Micul-dejun cu miere

De curând, la nivelul Ministerului Învăţământului s-a luat decizia modificării programului de încurajare a alimentaţiei sănătoase în rândul copiilor şi adolescenţilor. Acestia au decis să adauge mierea, pe lângă laptele / iaurtul, cornul şi mărul.

iosif romaneac

Prof. Iosif Româneac. Foto: EMANUEL GAVRILĂ

Poate mai puţini dintre voi ştiu că în şcoala noastră există un pasionat apicultor, dl. profesor la învăţământul primar Iosif Româneac. Pe lângă cariera didactică impresionantă, pe lângă dascălul pasionat de dansuri populare cu elevi campioni, iată o alta faţetă a domnului Româneac.

Pe marginea acestei pasiuni de apicultor, a fost de acord sa ne raspunda la cateva intrebari.

Cum a început această pasiune?

Prof. Iosif Româneac: In anii ’80 a aterizat un roi de albine intamplator in livada noastra, a fost prins intamplator. A inceput o pasiune din greseala, deoarece pasiunea te prinde pe parcurs. Atunci nu stiam ca sunt alergic la intepatura de albine.

 

Care a fost investiţia dumneavoastră iniţiala şi cu ce aţi început?

Prof. Iosif Româneac: Am inceput cu un roi, acela prins intamplator in livadă.

 

Din ce e formată recuzita dumneavoastra?

Prof. Iosif Româneac: Ei bine, am o „cabana” unde imi pastrez ramele, centrifugele, cutitele si aparatele de tamplarie.

 

Care sunt destinatiile dvs. favorite pentru apicultură?

Prof. Iosif Româneac: Destinatiile mele favorite ar fi Valea lui Mihai şi un camp in apropierea satului Nojorid, langa un canton silvic.

 

Care sunt cele mai valoroase sortimente de miere?

Prof. Iosif Româneac: Consider ca cel mai valoroas sortiment de miere ar fi mierea de mană, aceasta are o culoare foarte inchisa. Apoi ar fi mierea de salcam si mierea poliflora.

 

Cum apreciaţi iniţiativa ministerului?

Prof. Iosif Româneac: Imi place aceasta initiativa a ministerului, dar doresc sa spun ca 2018 este al patrulea an in care proiectul meu, „Micul-dejun cu miere”, este in desfasurare. Am contribuit cu miere pentru şapte clase din liceul nostru. Prin aceasta actiune as dori sa atrag cel putin cate un elev pe an.

a consemnat EMANUEL GAVRILĂ

emanuel gavrilă

EMANUEL GAVRILĂ

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: