Ghibu şi ai săi actori de teatru istoric sunt cei mai buni din judeţ!

Vineri, 20 aprilie, în sala festivă a Liceului Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu”, elevii liceului nostru au participat la a treia ediţie a Concursului Judeţean „Istoria de lângă noi – viaţă politică şi societate bihoreană”, unde, la secţiunea de artă dramatică (teatru), echipa noastră de actori a câştigat locul I pe judeţ!

image001

Foto: Andrei Oros

Concursul Judeţean a fost organizat de către I.S.J. Bihor, alături de Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, Casa Corpului Didactic a Jud. Bihor, C.N. „Mihai Eminescu” Oradea şi Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu”, Oradea, liceu care a şi găzduit concursul în zilele de joi, 19, respectiv vineri, 20 aprilie. Acest concurs s-a adresat elevilor din gimnaziu şi liceu şi a avut două secţiuni de participare: studiu teoretic-aplicativ şi artă dramatică.

La secţiunea de studiu teoretic-aplicativ au participat zece echipaje, inclusiv de la liceul nostru, iar la secţiunea de artă dramatică a participat echipajul liceului nostru şi echipajul C.N. „Emanuil Gojdu” Oradea.

Echipa noastră de teatru, formată din Viviana Rad (IX A), Bogdan Tamaş (IX A), Alexandru Lascu (IX C), Raul Bejinaru (XI A), Marian Siladi (XI A) şi Ionuţ Tripon (XI C), coordonaţi de doamna profesoară de istorie Livia Ivan, au readus la viaţă, cu acurateţe şi pasiune, istoria Marii Uniri în zona Crişana, în perioada 1918-1919 prin piesa „Primăvara Mântuirii Noastre”, concepută de doamna profesoară Livia Ivan.

Viviana Rad a interpretat-o pe servitoarea unguroaică Marica, Bogdan Tamaş pe Aurel Lazăr şi pe ofiţerul comunist român, Alexandru Lascu a fost Roman Ciorogariu, Raul Bejinaru l-a jucat pe comisarul maghiar Bela Kats, Marian Siladi a jucat rolul românului maltratat, iar Ionuţ Tripon a fost Traian Nerva.

În această piesă istorică este explorată experienţa de viaţă a vicarului ortodox (în acei ani) Roman Ciorogariu în conjunctură cu Traian Nerva în perioada Marii Uniri din 1918-1919, când au dus lupte fervente pentru afirmarea naţională în Oradea, respectiv Crişana. Aflaţi sub stăpânire maghiară şi asupriţi de comunismul maghiar şi totodată român, lupta le-a fost foarte grea, iar vieţile patrioţilor români erau alinate doar de lumina speranţei. Până la urmă, Dumnezeu are grijă de credincioşii lui: ne-am câştigat pacea mult dorită şi dreptul de a fi români mândri sub mândrul Soare, care strălucea mai tare ca niciodată în Crişana.

Claritatea actului, implicarea şi lucrul în echipă au fost lăudate de juriu. Prin multă muncă, pasiune, dedicare şi talent, echipajul nostru a fost desemnat câştigător la această secţiune de teatru.

Astfel, Ghibu aduce acasă onorul celei mai bune echipe de teatru istoric, pe liceu, din judeţ!

Fiţi pe fază! Urmează să postăm întreaga lor performanţă, pe LOGO PAPER!

ANDREI OROS

ANDREI OROS

ANDREI OROS

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: