DANIEL BENEA: Lansare de proiect în Ghibu

 

În data de 6 martie a avut loc lansarea proiectului „Bisericile de lemn din ŢaraBeiuşului – Tezaur arhitectural al judeţului Bihor”, proiect finanţat prin programul Bursa Talentelor al Fundaţiei Comunitare Oradea, în salafestivă a liceului nostru.

 

La această lansare au participat elevi din liceul nostru şi profesori, împreuna cu domnul director Iulius Timar, alaturi de episcopul ortodox al Oradiei, PreaSfinția Sa Sofronie, de protopopul de Beiuş, Marian Popa, directorul Muzeului Ţării Crişurilor, Aurel Chiriac, şi  directorul Muzeului din Beiuş, CristianŢoţa.

Cei care au prezentat lansarea proiectului au fost Adriana Ştiube si Andrei Oros.

 

Inițiatorii acestui proiect sunt: domnul profesor Bogdan Cosmin, împreună cu doamnele profesoare Violeta Jăhăleanu şi Sándor Lilla-Adél, care, împreună cu mai mulțielevi din şcoala noastra, vor documenta si fotografia bisericile de lemn din Ţara Beiuşului.

DANIEL BENEA

DANIEL BENEA

DANIEL BENEA

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: