SZABO PAULA: Premiaţi la concursul naţional LuminaMath

În data de 10 noiembrie 2017 a avut loc proba online a concursului naţional de matematică LuminaMath, ediţia XXI.  Concursul este organizat în fiecare an de Fundaţia Lumina Educational Institution, din care face parte şi International School of Oradea, al cărei director este  domnul Dundar Ahmet. Nu a existat nicio taxă de înscriere.

Elevii in timpul concursului

Elevii în timpul concursului. Foto: prof. Daniela Kele

La acest concurs au putut participa elevii claselor II- VIII, iar după triajul din data de 10 noiembrie, a urmat şi proba scrisă a concursului din 25 noiembrie, iar rezultatele finale (după contestaţii) au fost afişate în 13 decembrie pe site-ul http://www.luminamath.ro. Concursul a fost susţinut în fiecare judeţ din România, iar în Bihor, Liceul Teoretic Onisifor Ghibu a fost gazda concursului.

În şcoala noastră, organizatorii au fost doamnele profesoare de matematică Daniela Kele şi Corina Curilă. Din clasele primare şi gimnaziu al liceului nostru au participat în total 52 de elevi, obţinând premii, menţiuni sau doar bucurându-se de concurs. Astfel, cinci elevi au obţinut premiul I, cinci elevi au obţinut locul II, trei elevi au obţinut locul III şi şase elevi au luat menţiune.

 

Lista premianţilor din şcoala noastră este următoarea:

Nicoară Mara, clasa a IV-a, premiul I şi o tabără; Sarca Andrei, clasa a IV-a, premiul I; Barna Laura, clasa a IV-a,  premiul I; Bonchiş Alexandru, clasa a III-a, premiul I; Pelle Dragoş, clasa a II-a, premiul I; Ciupa Andrei, clasa a IV-a, premiul II; Negruţ Oana, clasa a IV-a, premiul II; Şipoş Anemona, clasa a IV-a, premiul II; Tişe Horea, clasa a IV-a, premiul II; Gavrilete Alin, clasa a II-a, premiul III;  Timar Raul,  clasa a III-a, premiul III; Jurcuţ Paul, clasa a V-a, premiul III (prof. Dana Kele); Topai Alex, clasa a VI-a, menţiune   (prof. Dana Kele); Pîrvulescu Ştefan, clasa a VI-a, menţiune  (prof. Dana Kele); Pelle Mihai, clasa a VII-a, menţiune (prof. Corina Curilă); Popa Bianca, clasa a III-a,  menţiune; Paşcondea Cezara, clasa a II-a, menţiune; Forogau Teodora, clasa a II-a, menţiune.

Locuri de muncă în Oradea

În această săptămână în Oradea sunt disponibile posturi de inginer mecanic, bucătar şi barman

Bucatar

Lista completă a joburilor disponibile în această săptămână în Oradea o găsiţi pe link-ul

LOCURI DE MUNCĂ VACANTE

Aceste informaţii sunt puse la dispoziţie de AJOFM Bihor.

Concursul s-a desfăşurat sub formă de revistă, elevii alegând o variant corectă din multitudinea dată. Corectarea acestora s-a făcut de mai multe calculatoare aflate la Bucureşti. Elevii premiaţi primesc diplomă, iar cei cu rezultate foarte bune câştigă şi o tabără.

Elevii in timpul concursului (1)

Elevii in timpul concursului. Foto: prof. Daniela Kele

Doamna inspectoare Gabriela Nan doreşte să le mulţumească gazdelor, domnului director şi doamnelor profesoare, iar doamna profesoară Daniela Kele le transmite elevilor „să îşi încerce norocul, pentru că este un concurs interesant”.

Elevii învăţământului liceal ţin să îi felicite pe toţi participanţii concursului.

SZABO PAULA

SZABO PAULA

SZABO PAULA

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: