Mi-am dorit de mai bine de doi ani să ajung în Budapesta, dar mereu am primit același răspuns: „Mergem când ești în vacanță”.
În urmă cu patru săptămâni am ajuns, în sfârșit, în acest oraș magic, am vizitat cât am putut de mult, dar nu am reușit să vizitam tot, așa cum mi-am dorit, deoarece am stat doar un weekend.
Am fost cazați într-un apartament în centrul orașului și ne-a costat în jur de 150 de euro pentru două nopți.






În prima seară ne-am dus cu vaporul pe Dunăre, care a costat 15 euro pe persoană. Am trecut pe sub cinci poduri, iar la final am admirat Palatul Parlamentului, care se vedea foarte frumos noaptea.
În a doua zi am fost la biserica Mátyás, la castelul Buda, la cetate, la un mall și la piața acoperită. Cel mai rău îmi pare că Podul cu Lanțuri era în renovare și nu l-am putut vedea iluminat. La cetate am văzut și schimbul de gardă, care m-a impresionat cel mai mult.

În oraș am circulat cu metroul și tramvaiul și foarte mult pe jos.
Vizitează acest oraș măcar o dată în viață!
Fotogalerie: Daria Jeremiaș
DARIA JEREMIAȘ