ANTONIA & ALEXANDRA: „Onisifor Ghibu ar fi mândru să ne vadă școala”

Astăzi, 31 mai 2021, se împlinesc 138 de ani de la nașterea patronului spiritual al colegiului nostru, Onisifor Ghibu. Cu această ocazie, domnul director, prof. Iulius Timar, ne-a răspuns câtorva întrebări.

Pentru cei care încă s-ar putea să nu știe, cine a fost Onisifor Ghibu?

Prof. IULIUS TIMAR: Onisifor Ghibu a fost unul dintre marii înaintași români, în lupta pentru întregirea neamului. Pentru ceea ce a făcut, Onisifor Ghibu a fost chiar condamnat la moarte de un tribunal maghiar, în 1915.

Portret Onisifor Ghibu. Foto: IULIAN CUC

Cum a ajuns Onisifor Ghibu să dea numele colegiului nostru?

Prof. IULIUS TIMAR: Nu eram în școală în acel moment. Din ce știu eu, am înțeles că a fost o inițiativă a domnului profesor Alexandru Nedelcu și cred că a luat o decizie bună în acel moment.

Prof. Alexandru Nedelcu. Sursă foto: arhiva personală

Ce părere credeți că ar avea Onisifor Ghibu despre școala noastră?

Prof. IULIUS TIMAR: Onisifor Ghibu a fost unul dintre cei care au militat pentru deschiderea de școli, în 1919. El a deschis în acea perioadă mii de școli, în Transilvania. Cu siguranță ar fi mândru să vadă școala și modul cum s-a dezvoltat. În perioada aceea, era inspector pentru învățământ în Ardeal. Mergea inopinat în școli, să vadă ce se întâmplă în școlile respective. Poate că cei care conduc învățământul în acest moment ar trebui să învețe din aceste practici ale lui Onisifor Ghibu.

Directorul Colegiului Național Onisifor Ghibu, prof. Iulius Timar. Foto: ANTONIA BODIU

Cum vom celebra această zi?

Prof. IULIUS TIMAR: Din păcate, nu o să facem o festivitate mare, pentru că nu ne permite pandemia, dar
în școală se desfășoară diferite activități, susținute de către profesorii de Istorie și Limba română.

Cum credeți că va evolua școala noastră în viitor?

Prof. IULIUS TIMAR: După cum se vede, școala se dezvoltă – și se dezvoltă frumos, zic eu. Cred că cel mai bun barometru al unei școli este câtă cerere are pe piață, pentru că, oarecum, este o concurență între școlile din oraș. Iar dacă părinții își doresc să își înscrie copiii într-o școală, asta înseamnă că școala evoluează într-o direcție bună. Astfel, pentru clasa pregătitoare, 214 părinți și-au înscris copiii în școala noastră – ceea ce înseamnă că școala merge într-o direcție bună. Părinții își doresc să-și aducă copiii în școala noastră.

Prof. Iulius Timar, alături de subsemnatele. Foto: Antonia Bodiu

Îi mulțumim domnului director pentru interviul acordat și vă mulțumim și vouă, cititorilor LOGO Paper, pentru că ne urmăriți!

au consemnat ANTONIA BODIU și ALEXANDRA CUC

ANTONIA BODIU și ALEXANDRA CUC

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: