CARMEN ARDELEAN & ELENA CIORBA: Artiştii de la Ghibu confirmă din nou! Plus VIDEO

Ariana, Oana, Tudor, Ioana, Romina şi Andreea, pregătiţi de profesorul Adrian Tencuţiu, au pus din nou Liceul Ghibu pe harta talentelor muzicale ale şcolii bihorene.

tudor02

TUDOR MANEA. Foto: Carmen Ardelean

Sâmbătă, 12 mai, s-a tinut concursul judetean ,,Cântaţi cu noi”, organizat anual pentru elevii de gimnaziu si liceu. Concursul se desfasoara pe trei sectiuni: muzică cultă (competitorii s-au intrecut la Liceul Greco-Catolic Iuliu Maniu), sectiunea de divertisment, gazduita chiar de liceul nostru, si sectiunea folclor, sustinuta la Beius, la Liceul Pedagogic Nicolae Bolcaş.

Din liceul nostru au participat şase elevi care au obtinut rezultate deosebite. Acestia au participat la două sectiuni: divertisment (Ariana Sabau, clasa VI B, Ioana Borodan, clasa IX C, Tudor Manea, clasa XII A) si folclor (Oana Berdie, clasa VI B, Andreea Chise, clasa VII A, Romina Suciu, clasa VIII C).

adrian-tencutiu

Prof. Adrian Tencuţiu

,,Am avut două locuri I, două locuri II si două clasări pe locul III”, ne-a declarat domnul profesor Adrian Tencutiu, care a pregatit echipa de artisti de la Ghibu.

Organizatorii acestui concurs de talente sunt Inspectoratul Scolar Judetean Bihor, in colaborare cu Centrul Judetean pentru Conservarea si Promovarea Culturii Traditionale Bihor; profesori organizatori: Adrian Tencutiu, Ioana Sandor, Antonia Nica, Nicoleta Tampu, Remus Lazea si Daniela Rada.

 

Tudor Manea, care a participat cu piesa Strangers in the night, ne-a declarat urmatoarele: „Am concurat la sectia de muzica usoara deoarece pe acest stil al muzicii sunt specializat. In concurs, am ales sa interpretez piesa Strangers in the night de Frank Sinatra, deoarece consider ca este o piesa clasica, frumoasa si avantajoasa. Cu aceasta piesa am mai participat la un spectacol, insa a fost unul local si organizat de catre o asociatie ONG. Intentionez sa continui pe aceasta parte artistic, deoarece ma pasioneaza, si am sa continui ca si pana in prezent, alaturi de profesoara mea, Meda Horjan.

tudor01

In ceea ce priveşte publicul, acesta a fost compus din elevi din diferite localitati, iar acestia au perceput piesa ca fiind una ce simbolizeaza dragostea si caldura.

Le doresc elevilor din Ghibu sa fie increzatori, buni, perseverenti si mai ales sa-si arate personalitatea in cel mai pozitiv mod. Baftă la Bac!”

Felicitări artiştilor şi antrenorilor lor!

CARMEN ARDELEAN, ELENA CIORBA

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: