LAVINIA HĂLMĂGEAN & CLAUDIA GAVRILAŞ: Echipa lui Darius e campioană judeţeană

Darius Hulea, în vârstă de 15 ani, este elev la liceul nostru, în clasa a VIII-a B. Darius face parte din echipa de volei a şcolii, antrenată de domnul profesor Daniel Todoran.

volei01

DARIUS HULEA

Practica acest sport de aproape doi ani.

Desi la inceput voleiul i se parea un sport doar pentru fete, la solicitarea domnului Daniel Todoran a mers la cateva antrenamente si a inceput sa ii placă, pentru ca este un joc de echipă, in care trebuie sa iti folosesti si gandirea, nu doar fizicul.

Antrenamentele se desfasoara in incinta salii de sport de la liceul nostru, ele avand loc de trei ori pe saptamana. La antrenamente nu este nevoie de un echipament anume; ideal ar fi o pereche de pantaloni scurti si un tricou, dar se poate si in trening.

Rezultatele nu au intarziat sa apara, asa ca anul acesta echipa de volei a scolii noastre a castigat titlul de campioană judeteană, infrangandu-i pe cei de la Remetea.

Darius practica voleiul deocamdata ca pe un hobby, vrea sa isi termine studiile si sa inceapa o facultate. iar cariera sportiva sa fie un eventual plan B.

volei02

L-am intrebat pe Darius daca ar incuraja alti baieti sa practice sportul acesta si daca da, de ce? Ne-a raspuns âat se poate de frumos: „Desigur! Incurajez pe toata lumea sa practice un sport. E un mod mult mai sanatos de a-ti petrece timpul liber, pe langa faptul ca iti dezvolta si gandirea. Iar in privinta baietilor care au indoieli fata de voleiul masculin, nu e un sport usor, dar e un sport de echipa si de gandire. Incurajez pe oricine sa facă volei”.

CLAUDIA GAVRILAȘ gavrilasclaudia22@gmail.com, LAVINIA HĂLMĂGEAN lavinia.halmagean25@yahoo.com

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: