ADRIANA STIUBE: Ghibu reînvie patrimoniul Ţării Beiuşului cu finanţarea FCO

Am să încep această „poveste” prin a spune că Dumnezeu este ceva diferit pentru fiecare dintre noi, dar chiar şi aşa, în esenţa Sa, este refugiul care mereu ne aşteaptă şi ne primeşte cu braţele deschise…

01

Dupa cum bine stiti, in anul trecut scolar (2016-2017) liceul nostru a fost castigatorul unei burse finantate de Fundatia Comunitara Oradea (FCO) pentru proiectul “Pusi pe treaba”, proiect care este in derulare si asteapta sa “investigheze” noi si noi meserii. Ceea ce probabil nu stiati insa este faptul ca si in acest an scolar Liceul Ghibu a castigat o noua finantare de la FCO, tot prin programul Bursa Talentelor. Este vorba de proiectul “Bisericile de lemn din Tara Beiusului – Tezaur arhitectural al judetului Bihor”, care a fost depus de elevii Raul Bejinaru (clasa a XI-a A), Narcisa Daraban (clasa a XII-a D) si Andrei Oros (clasa a XI-a D), dar a carui echipa de proiect este formata din 30 de elevi ai liceului nostru, impreuna cu profesorii coordonatori Bogdan Cosmin, Jahaleanu Violeta si Sandor Lilla-Adel.

In luna decembrie a anului 2017, abia incheiat, mai precis pe 14 decembrie, a avut loc evenimentul Gala Bursa Talentelor, unde echipa s-a prezentat cu proiectul despre bisericile de lemn din Tara Beiusului. Seara Galei a fost precedata de pregatiri intense: elevii au muncit cu spor pentru a realiza materialele promotionale, dar si pentru a crea filmul si materialul PowerPoint ce urma sa fie prezentat.

 

Cred insa ca cea mai grea munca a fost facuta de Narcisa si Andrei, deorece ei au sustinut discursul prin care au prezentat publicului proiectul si au reusit sa ii convinga pe cei prezenti ca idea lor merita promovata, lucru care s-a si intamplat, proiectul fiind finantat cu 9.400 lei prin contributia urmatorilor sponsori: Partizan Security, Diana Geambasu, Geomar Technology, VPK Packaging, Madrugada, Celestica Romania, Decitex RO, Laura Sarca – Cabinet avocat, Asociatia D’apetresii, PGS Sofa&CO.

Discursul celor doi colegi va fi publicat foarte curand pe LOGO PAPER!!!

Proiectul isi propune realizarea unui album atotcuprinzător despre bisericile de lemn din Țara Beiușului considerate monumente de arhitectura si inscrise pe Lista Monumentelor Istorice din Romania. Acest album va conține imagini reprezentative, realizate profesional de către elevi, cu fiecare biserică de lemn în interior și exterior, iar imaginile vor fi însoțite de texte culese tot de către elevi, din lucrări de specialitate mai vechi, din materiale recente sau mărturii verbale. Finantarea obtinuta prin Bursa Talentelor va acoperi cheltuielile cu deplasarile pentru munca de teren si tiparirea albumului intr-un numar cat mai mare.

 

Pe langa contributiile elevilor si profesorilor coordonatori, proiectul “Bisericile de lemn din Tara Beiusului – Tezaur arhitectural al judetului Bihor” are si niste parteneri seriosi: Episcopia Ortodoxă Română a Oradiei, Protopopiatul Ortodox Beiuș,  Muzeul Țării Crișurilor Oradea,  Muzeul Municipal Beius si Direcția Județeană pentru Cultură și Patrimoniu Național Bihor.

Cu siguranta acest proiect va fi unul de succes, deoarece orice lucru facut pentru Dumnezeu nu va ramane nerasplatit! Dar, totodata, succesul lui este asigurat de o echipa unita si dornica sa descopere cele mai ascunse taine ale bisericilor de lemn.

Asadar, dragilor, va dorim mult succes si asteptam cu nerabdare sa rasfoim filele albumului creat de voi! Multa bafta!

ADRIANA ŞTIUBE

ADRIANA STIUBE

ADRIANA ŞTIUBE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: