ADRIANA ŞTIUBE LARISA FETINCA: Bullying-ul te poate trimite la şcoala de corecţie

 Azi,   14 noiembrie 2017, în cadrul orei de dirigentie, mai multe clase de la liceul nostru, Onisifor Ghibu, au luat parte la o prezentare susţinută de asociaţia „Cultură. Educaţie. Justiţie”, pe tema combaterii fenomenului de bullying în şcoli.

psih03

Doamna Laura Dumitra (stânga) li se adresează elevilor. Foto: Adriana Ştiube

Doamna Laura Dumitra, profesor de drept al Universitatii Agora si totodata reprezentat al asociatiei, ne-a explicat pe larg acest concept de bullying. Domnia sa ne-a marturisit: „ Bullying-ul este o metoda de intimidare, prezenta in scoli, dar si in afara acestora, numarul celor agresati crescand in permanenta.”

Am aflat ca „practicantii” acestei  forme de agresiune sunt, de obicei, acei adolescenti care se cred superiori celorlalti sau cei care nu au primit suficienta afectiune din partea parintilor, pe parcursul copilariei.

In general, victimele bulling-ului sunt adolescentii mai retrasi, cei cu dizabilitati, dar si cei care provin din familii cu un venit financiar redus.

Un lucru care putem spune ca ne-a socat a fost o poveste spusa de doamna Dumitra: nu cu multi ani in urma, o fetita aflata in clasa a VI-a s-a sinucis, consecinta a bullying-ului exercitat de colegii sai, legat de situatia sa financiara.

psih02

Doamna Adina Gurău. Foto: Adriana Ştiube

Doamna Adina Gurau, ocupanta a functiei de avocat si reprezentanta a asociatiei  „Cultura. Educatie. Justitie”, ne-a relatat si dansa o intamplare cu urmari drastice: un grup alcatuit din patru indivizi, toti aflati in clasa a XII-a, au avut „minunata” idee de a-i face unui coleg mai retras o farsa, prin care i-au inscenat o răpire ca-n filme. Tanarul a fost indesat in portbagajul unei masini si tinut captiv aproximativ trei ore.

Si cum karma isi face mereu treaba, cei patru „viteji” s-au ales cu cate o plangere penala, despagubiri de ordinul catorva zeci de mii de euro, iar visul a doi dintre ei, care doreau să urmeze Academia de Politie, s-a spulberat.

Tanarul agresat a avut, din pacate, nevoie de consiliere psihologica multi ani dupa aceasta intamplare tragica.

De asemenea, doamna Gurău ne-a prezentat si repercusiunile unei astfel de fapte penale. Acestea pot incepe de la un simplu avertisment si pot ajunge  chiar si la trimiterea intr-o scoala de corectie.

„Scolile de corectie din România, din pacate, sunt pline pana la refuz”, ne-a marturist domnia sa.

Proiectul este destinat claselor a V-a, a VIII-a si intregului ciclu liceal si va fi prezent in scoala noastra in perioada  13-16  noiembrie 2017.

Acest lucru nu ar fi fost posibil fara eforturile doamnei psiholog a scolii, Ionela Belbe, parte in proiect, dar nici fara conducerea scolii, si anume domnul director, Iulius Timar.

De asemenea, dorim sa va anuntam ca vom reveni foarte curand cu un interviu din partea doamnei psiholog, Ionela Belbe.

Le multumim doamnelor Dumitra si Gurau si le mai asteptam in scoala noastra, fiind convinsi ca s-au simtit foarte bine.

Iar in ceea ce priveste bulling-ul, fiecare dintre noi ar trebui sa se gandeasca ca, pe langa fapte, cuvintele dor cel mai tare. Si, nu in ultimul rand, trebuie sa fim constienti  ca fiecare om este unic si special. Diferentele doar ne garanteaza unicitatea!

Rămâneţi cu ochii pe LOGO PAPER!

ADRIANA ŞTIUBE, LARISA FETINCA

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: