OROSZ NATALIA: Cupa României la karate kyokushin

Sambata si duminica, pe 17-18 decembrie, a avut loc evenimentul Cupa Romaniei, organizat de Federatia Romana de Karate Kyokushin, care s-a desfasurat la sala Universitatii din Oradea. Acest concurs a avut loc cu scopul de a ajuta luptătorii începatori să avanseze.

karate02

Concursul a fost împartit pe categori de varste cuprinse intre 4-18 ani, iar cei de 15-18 ani au fost repartizati pe echpe de trei luptatori.

Evenimentul a fost foarte bine organizat, astfel incat a luat sfarsit într-un interval de aproximativ 6 ore. In general, un concurs de karate dureaza o zi intreaga, insa Cupa Romaniei a fost impartita in doua zile.

Au participat luptatori din Oradea, Baia Mare, Targu Mures si Bucuresti. Prezentatoarea, Anca Wallmen, a fost principala organizatoare a acestui concurs, fiind si presedinta Federatiei Romane de Karate Kyokushin.

karate01

Luptatorii care au luat locul I, II sau III au fost premiati de catre federatie prin diplome si trofee, iar pe urma au fost premiati si luptatorii care au avut rezultate bune la campionatele europene din Bulgaria – Sofia si din Georgia – Tbilisi.

Ca orice concurs de karate kyokushin, a avut probe de Kumite si Kata.

Luptatorul Sergiu Maioru, care a luptat la categoria de 17-18 ani, din clubul CSU Oradea, ne marturiseste urmatoarele:„Pot spune ca acest eveniment a avut loc cu mult succes, implicand si toate emotiile purtate de toti luptatorii care au participat la lupta”.