ADRIANA ŞTIUBE: Ghibu din nou pe podium

În perioada 21-22 mai 2016, echipa de debate a liceului nostru, formata din Narcisa Daraban (X D), Ionut Tripon (IX C) si Bogdan Balota (XI C), a participat la etapa regionala de debate.

ECHIPA DEBATE01

Echipa de debate câştigătoare. Foto: Adriana Ştiube

Olimpiada a fost organizata in Oradea, la Liceul Teoretic Aurel Lazar, unde au avut loc, in paralel, doua regionale, datorita numarului mare de echipe. Echipa noastra a concurat cu alte 30 de echipe din alte 6 judete. Olimpicii nostri au castigat cinci din cele şase meciuri, calificandu-se astfel pe locul III.

Aceasta victorie le-a rasplatit munca depusa in ultimele trei saptamani si, mai mult de atat, i-a dus si in etapa nationala. Aceasta va avea loc la Zalau, in perioda 11-12 iunie 2016.

Intr-o discutie cu cei trei, am fost curioasa sa vad ce i-a motivat intr-atat de mult incat sa munceasca cu atata determinare incat sa ajunga in etapa nationala. Toti mi-au raspuns ca au facut-o din placere, de dragul de a pune in discutie anumite teme foarte vizibile in societate si, totodata, au trecut peste emotiile provocate de un speech in fata unui public format din oameni noi. Motiunile pe care colegii nostri le-au dezbatut in aceasta etapa au fost urmatoarele:

  • Educatia civica ar trebui sa fie materie obligatorie in programa de liceu
  • Ar trebui aplicate masuri de toleranta zero pentru actele de discriminare in scoli
  • Drepturile copilului ar trebui sa fie obiect de studiu pentru toti elevii

Cei trei debateri ar dori sa le multumeasca pe aceasta cale colegilor din club, care „ne-au ajutat sa ne construim cat mai bine cazurile”, doamnei profesoare Sandor Lilla, antrenoarea clubului de dezbateri, lui Catalin Dulus, fost elev al liceului nostru, mentor si co-antrenor al doamnei Sandor, si nu in ultimul rand domnilor profesori Bogdan Cosmin si Fesnic Luminita, care au contribuit cu idei.

ECHIPA DEBATE

Împreună cu antrenoarea Clubului de Debate, prof. Sandor Lilla

In privinta etapei nationale, olimpicii nostri au asteptari mari, pe care spera sa le duca la bun sfarsit: „Dorim ca in etapa nationala sa castigam cat mai multe meciuri, sa obtinem un loc bun si totodata sa ne simtim bine si sa ne facem prieteni noi.”

Aceasta victorie i-a ambitionat si mai mult pe cei trei, care de asemenea au invatat ca echipa mai trebuie sa lucreze la emotii si la unele puncte tehnice.

Asadar, le multumim Narcisei, lui Ionut si lui Bogdan, pentru ca ne-au reprezentat si de aceasta data cu succes, le dorim multa bafta si speram ca obiectivele pe care si le-au propus vor fi atinse.

ADRIANA ŞTIUBE

adriana

ADRIANA ŞTIUBE

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: