EMANUELA BOGDAN & JUDIT KECSKES: Școala fără violență

În 20 martie, în școala noastră a avut loc cea de-a VIII-a ediție a concursului preventit „Școala fără violență”. Doamna Ioana Indries ne-a zis că Școala fără violență” este un proiect județean de educație preventivă care a fost implementat în urmă cu 8 ani de Inspectoratul de Poliție Județean Bihor, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Bihor și Liceul Teoretic „Onisifor Ghibu”,iar apoi i-a dat cuvântul domnului director,  Pirtea Ioan. image005 „Bună ziua și bine ați venit în liceul nostru! Mă bucur că sunteți aici atât elevi, cât și colegii mei, profesori. Suntem la a VIII-a ediție și astăzi am dori să vă simțiți bine în școala noastră și dorim ca cei mai buni să câștige!” Acest concurs are 3 probe: prima probă deja a fost jurizată. A fost proba de eseu, lucrări în care fiecre și-a exprimat poziția față de violență. Aceste lucrări au fost corectate și jurzate de către 3 profesori de limba română, respectiv: un collaborator de al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor, un professor de la Colegiul Național „Emanuil Gojdu” și un jurnalist de la Jurnalul Bihorean prin intermediul cărora la fel ca și în anii trecuți le va publica Jurnalul Bihorean începând de luni. A doua probă, cea de astăzi, a fost acel moment artistic, iar ultima probă a fost acea probă de rebus. Cei care au jurizat aceste probe sunt:

 • Doamna Sânziana Neșiu din partea Inspectoratului Școlar Județean
 • Doamna Miorița Săteanu președintele Uniunii Femeilor Bihor
 • Doamna Monica Costa profesor la Școala Gimnazială „Nicolae Bălcescu”
 • Doamna Mihaela Mincic psiholog la Colegiul Național „Emanuil Gojdu”
 • Doamna Ani Pop din cadrul Tribunalului Bihor
 • Doamna Otilia Bejan profesor la Palatul Copiilor

Echipele care au participat la acest concurs au fost:

 • Colegiul Tehnic “Mihai Viteazu” Oradea
 • Liceul Pedagogic “Nicolae Bolcaș” Beiuș
 • Colegiul Național “Samuil Vulcan” Beiuș
 • Colegiul Tehnic „Alexandru Roman” Aleșd
 • Liceul cu Program Sportiv “Bihorul”
 • Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș
 • Liceul Teoretic “Lucian Blaga” Oradea
 • Liceul Teoretic “Onisifor Ghibu” Oradea
 • Liceul Tehnologic Sanitar “Vasile Voiculescu” Oradea
 • Liceul Ortodox “Episcop Roman Ciorogariu” Oradea
 • Colegiul Tehnic “Andrei Șaguna” Oradea
 • Colegiul Tehnic Nr.1 Vadu Crișului
 • Liceul Teoretic “Nicolae Jiga” Tinca
 • Colegiul Tehnologic Nr.1 Dobrești
 • Colegiul Național “Avram Iancu” Ștei

EMANUELA BOGDAN, JUDIT KECSKES

EMANUELA BOGDAN şi JUDIT KECSKES

EMANUELA BOGDAN şi JUDIT KECSKES

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: