RALUCA VERDEŞ & RELISA CIORBA: Târg de Ştiinţă la Biblioteca Judeţeană

Joi, în data de 24 mai, la Biblioteca Judeteană Gheorghe Şincai a avut loc Târgul de Ştiinţă, la care au participat nu mai puţin de 13 şcoli şi asociaţii.

FB_IMG_1527267753342

Printre cele 13 scoli se numara si liceul nostru, care a fost reprezentat de echipa de robotica formata din Furtos Stelian (11C), Lucuta Dacian (10C), Stefan Szabo (10C) si Mociar Catalin (10C).

Targul a avut ca scop popularizarea stiintelor, dezvoltarea competentelor de comunicare si colaborare a elevilor si stimularea creativitatii si inventivitatii acestora. Acesta a fost organizat de Biblioteca Judeteana, in parteneriat cu Fundatia Comunitara Oradea.

FB_IMG_1527267904484

„Am decis sa particip la acest concurs la indemnul profesorului de informatica  Lukacs Sandor, amandoi am cazut de comun acord ca nu ar strica sa expunem putin in lume ceea ce produce echipa de robotica din Ghibu. Alaturi de mine au fost inca trei baieti din clasa a X-a C. Evenimentul in sine a fost o idee foarte buna si m-a bucurat sa vad pasiunea copiilor pentru stiinta si tehnologie.

FB_IMG_1527267809196

Nu stiu exact ce loc am luat, dar dupa anuntarea castigatorilor un baiat de clasa a V-a sau a VI-a a venit sa ne spuna ca el spera sa castigam noi. Doar de atat a avut nevoie echipa noastra ca sa considere concursul un succes”, a spus Furtos Stelian.

RALUCA VERDEŞ, RELISA CIORBA

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: