În sala festivă a liceului nostru s-a desfăşurat ieri, 24 aprilie, începând cu ora 12:00, o activitate anti-violenţă, organizată de Inspectoratul de Poliţie Bihor.

Foto: CĂTĂLINA VOTAV
Au participat 13 echipe, de la licee din Aleşd, Beiuş, de la Liceul Teoretic Onisifor Ghibu, Colegiul Pedagogic Iosif Vulcan, Liceul Teoretic Aurel Lazar, Liceul Tehnic Traian Vuia ş.a.
De la liceul nostru au participat elevi din clasa a-IX-aC şi clasa a- X-a A, echipa fiind formată din cinci membri. Fiecare echipa a trebuit să facă o scenetă prin care să susţină că violenţa nu este o soluţie, iar la final fiecare echipă a avut un mesaj anti-violență.

Foto: CĂTĂLINA VOTAV
Coordonatorii echipei liceului nostru au fost doamnele profesoare Camelia Timofte şi Daniela Marinău şi doamna psiholog Ionela Belbe.
Momentul a fost făcut de elevi, sub îndrumarea doamnelor profesoare.
Această activitate a fost un concurs între şcoli, iar câştigătorii au primit diplome şi trofee.
Mesajul liceului nostru a fost: ,,Violența este argumentul celor lipsiți de argumente.“

Foto: CĂTĂLINA VOTAV
„Cred că aceste activități sunt foarte utile deoarece ne ajută să înțelegem ca violența nu este o soluție in rezolvarea problemelor”, ne-a spus Carina Groza, una din participantele la activitate.
CĂTĂLINA VOTAV

CĂTĂLINA VOTAV










