GIANINA PAMFILOIU & MĂDĂLINA MOLDOVAN: Dansul schimbă destine

Larisa Babai este o elevă în vârstă de 17 ani de la Colegiul National  Teodor Neş din Salonta, în clasa a XI-a. În spatele acestei eleve se află o campioană încărcată de medalii si trofee obţinute la concursurile de dans sportiv.

larisa01

LARISA BABAI

Toata povestea a inceput cand Larisa avea 7 ani si a aflat ca un prieten de-al ei mergea la dansuri sportive. Dupa ce a vazut despre ce este vorba, s-a indragostit de acest dans si nu a renuntat la acest vis, pana a ajuns sa isi convinga parintii sa o lase.

Larisa face parte din clubul de dans Arni Dance, iar partenerul ei este Mark Szoci. Ei se antreneaza de trei ori pe saptamană, „plus inca o ora in care ma antrenez singura cu partenerul”, a afirmat Larisa.

Îl are ca antrenor pe Major Arnold, „un antrenor fara de care nu as fi putut ajunge nicaieri, pentru ca el ne-a ajutat foarte mult prin faptul ca ne-a invatat sa nu ne dam niciodata batuti si ca mereu am putea dovedi ca suntem cei mai buni din concurs. Niciodata nu am privit infrangerile ca având un efect negativ, deoarece ma ambitionam mai tare si asa incercam sa fiu din ce in ce mai buna in fiecare zi, urmarindu-mi progresele.”

„Dansul m-a schimbat foarte mult, atat din punct de vedere fizic, cat si mental, deoarece practicand acest sport am reusit sa socializez mult mai usor, iar programul m-a responsabilizat foarte mult”, a povestit Larisa.

Pentru Larisa, dansul sportive nu mai este un sport oarecare, ci un mod de viata, care a schimbat-o tot mai mult, aducandu-i multe trofee, medalii si diplome de care este mandra. „Secretul, spune ea, este ca poti reusi doar daca faci totul cu pasiune si te implici in totalitate.

larisa02

Totodata, nu as fi putut fara spijinul familiei, care au avut mereu incredere in tot ceea ce fac. Mereu am fost ambitioasa, fara sa ma descurajez din cauza unor piedici, exersam incontinuu, fara sa renunt vreodata la visul meu, iar asta sfatuiesc pe toata lumea – sa nu isi uite visele si sa continue sa creada in propriile lor vise, indiferent de piedici.”

GIANINA PAMFILOIU, MĂDĂLINA MOLDOVAN

Leave a comment