In şcoala noastră există o mulţime de talente, precum dansul, cântatul etc., însă nu am auzit de prea multe ori despre un talent la desen. În clasa a X-a B se găseşte o fată cu un astfel de talent. Numele ei este Kecskes Judit si vom afla mai multe detalii chiar de la ea, în interviul următor.
REPORTER: Când ţi-ai descoperit acest talent?
JUDIT: Bună întrebare! Acest talent nu pot să zic că l-am descoperit şi că a fost o dată anume. Încă de mică iubeam să desenez, chiar dacă nimeni nu înţelegea ce desenam, eu vedeam mereu o adevărată operă de artă în desenele mele.
REPORTER: În timpul liber, desenezi?
JUDIT: Da, desenez foarte mult.
REPORTER: De ce ai ales liceul nostru şi nu Liceul de Artă?
JUDIT: Să fiu sinceră, la început mi-am dorit să merg la Liceul de Artă, dar nu am intrat; însă acum, fiind clasa a X a la Ghibu, mi-am dat seama că e mult mai bine aşa, deoarece pot evolua în desen şi în timpul liber, nu este necesar să frecventez cursurile unui liceu de arte.
REPORTER: Desenatul te relaxează?
JUDIT: Da, asta mă relaxează cel mai mult.
REPORTER: În timpul săptămânii ai timp pentru asta?
JUDIT: Câteodată nu sau câteodată sunt prea obosită, dar încerc mereu să îmi fac timp, chiar şi câteva minute.
REPORTER: Ai participat la concursuri?
JUDIT: Da, am participat la câteva concursuri dar mai mult la olimpiade.
REPORTER: Ai moştenit acest talent sau l-ai dobândit?
JUDIT: Eu consider că orice talent e ceva cu care te naşti, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să exersezi şi să înveţi pentru a putea evolua în ceea ce faci. Aşadar l-am moştenit dar l-am fructificat prin muncă şi exerciţiu.
REPORTER: Ce îţi place să desenezi, de obicei?
JUDIT: Nu am neapărat o temă care să îmi placă cel mai mult dar prefer grafica decât pictura.
REPORTER: În viitor, te gândeşti să profesezi în acest domeniu?
JUDIT: Nu neapărat, însă sunt sigură că îmi va fi de folos în viaţă.
Fotografii din arhiva personală Judit Kecskes
a consemnat ADRIANA COBE














