Printre sportivii şcolii noastre am găsit-o şi pe Mihaela Roşca, o elevă din clasa a VII-a, care a reuşit la cei 13 ani ai săi să câştige locul 1 la Kugo Kumite Team, titlu câştigat la concursul care a avut loc în 28 noiembrie – 1 decembrie 2013 la Praga.
- MIHAELA ROŞCA
Mihaela detine centura maro 1kyu, dupa care urmeaza cea neagra La acest concurs Mihaela Rosca a reprezentat echipa a doua a Romaniei.
Mihaela practica karate traditional (fudokan) de doar trei ani la club CS Fudoshin Oradea.
Plăcut surprinsi sa aflam că o fată ca ea a reusit sa castige locul 1 mondial, am intrebat-o cum a ajuns să facă acest sport. „Practic acest sport deoarece imi face placere, ma intriga, si vreau să devin campioana mondiala”, ne-a spus Mihaela, al cărei vis s-a implinit la doar 13 ani.
Lucrul ce ne-a interesat cel mai mult a fost sa aflam cat costa acest sport la clubul care a facut-o medaliata cu aur. Taxa este de 80 de lei / pe luna, iar inscrierile au loc in sala de sport a liceului nostru, in zilele de marti si joi, incepand cu orele 19:00 – 20:30.
LARISA BOSTAN, FLAVIU ALBUŢ
Mihaela a uitat sa mentioneze ca este pregatita de antrenorul Mihai Turla. Felicitari Mimi !!!
LikeLike