ANDREEA & GEORGE: Telefoanele în regim de arme albe

Telefonul mobil a devenit un obiect nelipsit din viața elevilor, fiind folosit zilnic pentru comunicare, informare și divertisment. În ultimii ani, tehnologia a pătruns tot mai mult în școli, iar telefoanele inteligente sunt folosite inclusiv pentru accesarea materialelor educaționale. Cu toate acestea, utilizarea lor în timpul programului școlar continuă să stârnească numeroase controverse.

Foto: George Zbirce

Subiectul a revenit recent în atenția opiniei publice după ce, în luna mai 2026, a fost depus la Camera Deputaților un proiect de lege care prevede interzicerea utilizării telefoanelor mobile de către elevi pe întreaga perioadă a cursurilor școlare, inclusiv în timpul pauzelor. Potrivit proiectului, telefoanele ar urma să fie depozitate în spații special amenajate, iar folosirea lor ar fi permisă doar în scop educativ sau în situații aprobate de regulamentul intern al școlii.

Susținătorii acestei măsuri consideră că telefoanele reprezintă una dintre principalele surse de distragere a atenției în timpul orelor. Profesorii afirmă că mulți elevi verifică frecvent rețelele sociale, urmăresc videoclipuri sau schimbă mesaje în timpul activităților școlare. În plus, utilizarea telefoanelor poate facilita copiatul la teste și poate afecta concentrarea elevilor. Potrivit mai multor studii internaționale, elevii care sunt întrerupți frecvent de notificări își pierd concentrarea mai ușor și au nevoie de mai mult timp pentru a reveni la activitatea inițială.

Pe de altă parte, mulți elevi consideră că telefonul poate fi un instrument util pentru învățare. Cu ajutorul acestuia, informațiile pot fi găsite rapid, iar diverse aplicații educaționale pot contribui la înțelegerea lecțiilor. În unele cazuri, profesorii folosesc platforme digitale pentru teste rapide, sondaje sau exerciții interactive, ceea ce demonstrează că telefonul poate avea și un rol pozitiv în procesul educațional.

Părinții au opinii împărțite în această dezbatere. Unii susțin interzicerea telefoanelor, considerând că elevii ar deveni mai atenți și ar interacționa mai mult între ei. Alții cred că un telefon este necesar pentru siguranța copiilor și pentru menținerea contactului cu familia pe parcursul zilei. Într-o societate în care tehnologia este prezentă aproape peste tot, mulți părinți consideră că soluția nu este interzicerea completă, ci utilizarea responsabilă a dispozitivelor.

La nivel european, mai multe țări au introdus restricții privind folosirea telefoanelor în școli, cum ar fi Polonia și Olanda. Autoritățile au motivat aceste măsuri prin dorința de a îmbunătăți atenția elevilor, rezultatele școlare și interacțiunea socială dintre copii. Totuși, dezbaterea rămâne deschisă, deoarece există și argumente solide în favoarea utilizării controlate a tehnologiei în educație.

În concluzie, telefonul mobil poate fi atât un instrument educativ valoros, cât și o sursă de distragere. Decizia privind utilizarea acestuia în școli trebuie să țină cont atât de beneficiile pe care le oferă tehnologia, cât și de necesitatea menținerii unui mediu favorabil învățării. Indiferent de forma finală a legii, responsabilitatea utilizării telefonului rămâne un aspect esențial pentru elevii secolului XXI.

„Nu sunt de acord cu interzicerea completă a telefoanelor în școli, deoarece fac naveta zilnic și părinții mei trebuie să poată lua legătura cu mine. Telefonul îmi este util pentru a verifica programul autobuzelor și pentru a anunța dacă întârzii sau apare o problemă pe drum. Cred că folosirea lui în timpul orelor ar trebui limitată, dar nu interzisă complet.” – Alex, elev în clasa a XI-a.

„Consider că telefoanele nu ar trebui interzise complet. De multe ori folosesc telefonul pentru a căuta informații pentru proiecte, pentru a verifica orarul sau pentru a comunica cu colegii despre activitățile școlare. Problema este folosirea necorespunzătoare a acestuia, nu existența telefonului în școală.” – Maria, elevă în clasa a X-a.

„Eu sunt de acord cu interzicerea telefoanelor în școli. Observ că mulți colegi stau pe rețelele sociale chiar și în timpul orelor și nu mai sunt atenți la lecții. Cred că fără telefoane ne-am concentra mai bine, am participa mai activ la ore și am comunica mai mult între noi.” – David, elev în clasa a XI-a.

ANDREEA PANTEA, GEORGE ZBIRCE

Leave a comment