Pentru mulți, prăjiturile reprezintă doar un simplu răsfăț dulce. Pentru mine, însă, cofetăria înseamnă mult mai mult: este o pasiune care presupune muncă, răbdare și o atenție constantă la detalii. Încerc să îmbin această pasiune cu responsabilitățile școlare, un echilibru care nu este întotdeauna ușor de menținut. Timpul devine, de multe ori, cea mai mare provocare.
Între orele de curs, teme și alte obligații, nu reușesc mereu să dedic atât timp cât mi-aș dori acestei pasiuni. Cu toate acestea, în momentele libere, aleg să mi-l petrec în bucătărie, transformând timpul disponibil într-un spațiu de creație și relaxare.
Dincolo de partea vizibilă, cofetăria presupune o concentrare continuă: gânduri despre rețete, combinații de arome, estetica fiecărui detaliu, toate acestea alternând rapid cu cerințele academice. Este, uneori, ca și cum mintea nu are pauză. Oboseala, atât fizică, cât și mentală, își face inevitabil apariția. După orele de curs și teme, energia nu este întotdeauna la același nivel, însă pasiunea devine motorul care mă determină să continui.
Ceea ce îmi oferă cea mai mare satisfacție este posibilitatea de a crea deserturi pentru ceilalți. Reacțiile lor sunt, fără îndoială, cea mai valoroasă recompensă. Bucuria pe care o văd în ochii oamenilor îmi confirmă că munca mea are sens. Pun suflet în fiecare detaliu, deoarece cred cu tărie că un desert trebuie să fie nu doar gustos, ci și estetic, atent realizat și atrăgător.
Deși nu este ușor să mențin acest echilibru, această pasiune mă definește. În viitor, mi-aș dori să îmi dezvolt această pasiune și poate chiar să o transform într-o carieră. Până atunci, continui să creez, să învăț și să adaug puțin „dulce” în viața celor din jur. This is just the beginning.
SARA TITEA












