Paula Andor este o tânără în vârstă de 12 ani, fascinată de muzica populară și ușoară. Doamna învățătoare Carmen Băliban a fost cea care a întrezărit talentul tinerei și a îndrumat-o spre ore de canto.
Paula a început să ia ore de canto la profesoara Dinu Valeria Mișcuția, care a fost chiar surprinsă de cât de repede a avansat Paula în ceea ce privește muzica.
Aceasta a participat la o mulțime de concursuri, precum Ursulețul de Aur (Baia Mare)- unde a luat locul II, Delfinul de Aur (Mamaia și Năvodari) și un concurs la Sibiu, unde a câștigat premiul cel mare la secțiunea grupuri.
În prezent, Paula este atât dansatoare, cât și solistă în ansamblul Datina Hidișelului. Aceasta ne-a mărturisit că datorează tot succesul părinților și bunicilor ei. Muzica reprezintă pentru tânăra solistă un lucru unic și o alinare.
Paula se simte norocoasă, deoarece a primit acest dar de a cânta și de a putea să le cânte celor dragi, cărora le sunt dragi muzica și voia bună.
Fotografii: arhiva personală Paula Andor
RELISA CIORBA, REBECA BREHOI










