GIANINA PAMFILOIU: Un spectacol de vis

În data de 21 octombrie a avut loc spectacolul de papusi pentru copii „Întâmplări pe insula dorinţelor”, in sala festiva din scoala noastra. Acest spectacol a fost reprezentat de domnul Marius Aron, care a vrut sa ne vorbeasca cate ceva despre acest el, cat si despre timpul de pregatire al acestuia.

teatru01

Acest spectacol este dedicat pentru copii de clasele 0-4. O piesa de teatru dureaza o ora, timp in care sunt prezentate lectii de buna crestere pe care copiii le pot invata prin aceste momente magice, prezentate in povestile de vis cu papusi.

Spectacolul nu este numai unul cu marionete care se misca din colo incoace, ci sunt si mascote care interpreteaza tot felul de roluri, prin cantece si gesturi.

Paşii sunt urmatorii: scenariile sunt scrise de Csuri Emese, acestea sunt recitite de Marius Aron, care decide scenariul, dupa care se dau rolurile actorilor, se proiecteaza schita de fundal a povestii, se iau masurile pentru costumele actorilor, iar pe parcurs actorii au de invatat replicile. Coloana sonora este realizata de Marius Aron, care alege sau compune piesele pentru acel spectacol.

Dupa o luna sau doua, acestia repeta cu costumele si fac o avanpremiera in fata unui grup restrains de oameni pentru a le vedea reactiile. Dupa aceea, pregatesc afisele si decid locurile unde vor prezenta acest spectacol.

In aceasta luna au organizat 37 de spectacole, atat in judetul Bihor cat si inafara.

De curand, si fiul lui Marius Aron, Eric Aron, a inceput sa participe in aceasta activitate, atat ca si coordinator ethnic, cat si ca actor pe scena, interpretandu-l pe castorul din spectacol.

teatru04

Alti actori care au mai jucat in aceasta piesa sunt: Lia Sandor, Florina Vidican si Nora Tiu, care a ajutat la regia artistica. Avand aceasta asociatie, Marius Aron este mereu surprins ca toti copiii din scoala noastra sunt deschisi la spectacolele lor.

Viata  fiecaruia este o poveste minunata, iar aceste spectacole evidentiaza lumea frumoasa in care traim, care prin imaginatie si umor o putem transforma intr-o intamplare de vis, asa cum au facut-o si cei de la compania teatrala „Comoara cu Povesti”.

GIANINA PAMFILOIU

GIANINA PAMFILOIU

GIANINA PAMFILOIU

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: