ADRIANA ŞTIUBE: Meci cu final neaşteptat

download

Joi,14 aprilie 2016, Clubul de Debate al liceului nostru a avut  un meci amical, împotriva Liceului Emanuil Gojdu. Intr-un material anterior,colegii nostri ne-au marturisit ca vor incerca sa-si ia revansa impotriva adversarilor de la Gojdu, care in meciul precedent i-au invins.

Acest meci a fost unul decisiv pentru cei trei baieti ai echipei Ghibu: Stefan Lup – X D, Ionut Tripon – IX C si Bogdan Balota – XI C, care au concurat pentru un  loc in echipa liceului nostru la etapa regionala. Motiunea meciului a fost „Acest parlament ar opri finantarea din fonduri publice a cultelor si organizatiilor religioase”. Chiar daca colegii  nostri si-au dorit o revansa,rezultatul a fost,pentru ambele echipe, unul neasteptat: remiza.

Chiar daca rezultatul a fost acesta, echipa care va participa la etapa regionala va fi formata din: Narcisa Daraban, X D, „veterana” Clubului de Debate, care a participat si anul trecut la olimpiada, fiind aleasa in urma abilitatilor de care a dat dovada si, nu in ultimul rand, pe baza regulii care spune ca „dintre cei trei participanti la olimpiada din anul anterior, doar unul poate concura din nou”; alaturi de Narcisa va fi si Bogdan Balota din clasa XI C si Ionut Tripon din clasa IX C, acestia fiind  alesi in urma rezultatelor si a evolutiei de care au dat dovada in meciurile anterioare. Ca si pana acum,echipa va fi pregatita de doamna profesoara Sandor Lilla.

Chiar daca nu au reusit inca sa isi ia revansa,trebuie sa ne mandrim cu colegii nostri si sa le tinem pumnii pe mai departe, la etapa regionala, care va avea loc in  perioada 21-22 mai 2016.

ADRIANA ŞTIUBE

adriana

ADRIANA ŞTIUBE

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: