ANDREI ŞTIOP & EUGEN CORB: Oradea a sărbătorit Ora Pământului

Sâmbătă seară, fanfara militară a Şcolii Poliţiei de Frontieră Oradea şi înaintaşi cu torţele aprinse au străbătut centrul oraşului pentru a celebra Ora Pământului. Pentru al şaptelea an consecutiv, multe din luminile oraşului au fost stinse, pentru a se trage un semnal de alarmă cu privire la schimbările climatice.

Foto: DAN DRAGOŞ

Foto: DAN DRAGOŞ

Sărbătoarea a început la ora 20 fix, în faţa Teatrului Regina Maria. Mai mulţi angajaţi ai hotelului Double Tree by Hilton şi-au aprins torţele şi au însoţit fanfara în marş până în faţa Primăriei Oradea, unde i-au întâmpinat zeci de orădeni.

Traficul a fost restricţionat de poliţişti, aşa că orădenii s-au putut desfăşura în voie. Pe şosea au format din gulguţe, adică nişte cutiuţe din hârtii care au în interior o lumânare aprinsă, simbolul evenimentului Earth Hour, dar şi logo-urile organizatorilor orădeni, adică clubul Rotaract, Double Tree by Hilton şi Cercetaşii României.

Evenimentul Earth Hour a fost creat de către ONG-ul World Wide Fund în 2007, ca o metodă prin care persoanele fizice şi companiile să demonstreze cum un gest simplu poate avea un impact semnificativ în schimbările climatice. În 2008, mişcarea a devenit una globală, mai bine de 50 de milioane de oameni stingând lumina pentru sănătatea pământului.

Tot în 2008, Oradea şi Bucureştiul au fost primele oraşe din România care s-a alăturat evenimentului mondial. De atunci, în fiecare an, în ultima sâmbătă din martie, orădenii sunt îndemnaţi să nu folosească, timp de o oră, energia electrică.

ANDREI ŞTIOP, EUGEN CORB

Leave a comment