LOREDANA FARCAŞ: De şapte ani împreună!

Joi, în data de 20 martie 2014, a avut loc concursul „Şcoala non-violentă”, în incinta Liceului Teoretic „Onisifor Ghibu”. Acest concurs s-a desfasurat timp de sapte ani consecutiv, devenind deja o traditie. Doamna profesoara de geografie Camelia Timofte este cea care se ocupa de organizarea acestui concurs.

Anul acesta, clasa a IX-a B, a carei diriginta este doamna profesoara de istorie Livia Ivan, ne-a reprezentat scoala. Din clasa IX B au fost alesi de catre aceasta cinci elevi: Beniamin Popa, Ramona Farcas, Larisa Fulop, Gabriel Gardan si Robert Pup, care au muncit impreuna timp de doua saptamani, ca sa obtina rezultate nemaipomenite.

La acest concurs s-au inscris 13 scoli, dintre care 12 au fost prezente la desfasurare. Fiecare scoala a fost reprezentata de catre cinci elevi, care au fost supusi unor probe. Prima proba a fost cea a eseurilor, fiecare scoala trebuind sa alcatuiasca un eseu. Cei din clasa IX B a liceului nostru au realizat un eseu despre abandonul copiilor de catre parinti.

Cea de-a doua proba a fost cea artistica, unde fiecare colectiv a realizat cate o sceneta, in care au pus in evidenta violenta fizica si verbala, atat cea din scoala, cat si de pe strada. Sceneta si-au realizat-o singuri, traind prima data intamplarile, iar apoi cu ajutorul dirigintei lor au transcris-o pe hartie.

Proba teoretica, cea de-a treia, nu a fost deloc grea, spun cei din liceul nostru. Pentru aceasta proba, toti participantii au avut de invatat 68 de pagini referitoare la scoala non-violenta si la siguranta pe internet.

Proba a patra a fost desenul, proba in care cei cinci elevi din scoala noastra au reprezentat violenta transmisa din generatie in generatie. Prin acel desen, cei din clasa a IX-a B au vrut sa scoata in evidenta faptul ca violenta nu ne ajuta la nimic, ci doar se perpetueaza.

Unul dintre cei cinci participanti la acest concurs a spus: „A fost o experienta constructiva pentru noi, din care am avut foate multe lucruri de invatat, si asteptam cu nerabdare si etapa urmatoare de anul viitor, in care cu siguranta vom fi mult mai buni.”

Noi suntem multumiti de colegii nostri care ne-au reprezentat cu onoare scoala, castigand locul 7, mentiune.

LOREDANA FARCAŞ

LOREDANA FARCAŞ

LOREDANA FARCAŞ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: