Şcoala ateniană în Ghibu

convertedAtunci când auzim cuvintele „şcoala ateniană”, ne gândim irevocabil la celebra frescă a lui Rafael cu acelaşi nume. În acest caz, lucrurile stau diferit, deoarece este vorba de un program non-formal de educaţie strâns legat de voluntariat. E vorba de un cerc de filosofie, istorie, literatură, geografie, curiozităţi, înfiinţat de subsemnatul, cu dorinţa de a arăta lumii frumuseţile necunoscute ale anumitor discipline şi de a câstiga prin excelentă.

Ideea a fost bine primită în liceu, existând deja mulţi liceeni care doresc să facă parte din acest cerc.

Regulile sunt foarte simple:

1. Vorbesti atunci când vrei să vorbesti şi atunci când crezi că trebuie să vorbesti.

2. Nu trebuie sa scrii absolut nimic, mintea va scrie pentru tine.

Oricine este binevenit în acest cerc, temele fiind la alegere, din orice disciplină posibilă. Orarul nu a fost încă fixat, urmând să fie aranjat în urma deciziilor membrilor.

Directorul liceului nostru, prof. Mircea Pop, a salutat ideea, spunând că este una foarte bună.

Dacă doriţi să faceţi şi voi parte din acest cerc, atunci trebuie doar să confirmaţi acest lucru subsemnatului. Sunt disponibil la orice oră (8:00-14:00)  la etajul II, clasa a XII-B, dirigintă prof. Laura Lazăr. Platforma online LOGO paper va afişa toate detaliile necesare despre acest ingenios proiect în viitorul apropiat.

Succes „atenienilor”!

PATRICH LORINCZ

Leave a comment