Ambasador al Drumului spre Fericire

Un faimos explorator a spus odată că extraordinarul se regaseşte în ceea ce facem şi nu în ceea ce suntem. O asemenea poveste de viaţă, în care o persoană, prin faptele sale, reuşeşte să aducă o schimbare în vieţile celorlalţi, este cea a lui Petre sau Rocky. Poveste ce poate fi definită prin curaj, devotament şi credinţă.

ADELINA CAP

Povestea lui Petre este si povestea a sute de copii, din pacate, care au trebuit sa traiasca drama unui abandon al parintilor lor. Si nu povestea lui nu este una care socheaza, pentru multi este destul de obisnuita si comuna, insa faptul ca intr-o singura persoana regasim aceea scanteie a curajului, a determinarii ne-ar putea ajuta sa descoperim ca acesta este portretul unui invingator.

Petre a petrecut multe luni din primii sai ani de viata in spitale, datorita abuzurilor violente ale tatalui sau, iar la varsta de numai 3 ani a fost abandonat de mama sa intr-un spital, care, spera ea, o sa fie un loc mai sigur pentru copilul ei.

Insa intr-o zi care a inceput la fel ca si celelalte pentru Rocky, asa cum era numit, lucrurile aveau sa se schimbe in mai bine. Organizatia Path to Joy Ministres a inceput sa lucreze la cazul lui si sa il ajute sa vindece acele cicatrici externe, dar si cele ale sufletului sau. In acest mod, Petre a primit nu numai un certificat de nastere, ci si un camin. Astazi, la varsta de 16 ani, Petru studiaza jurnalismul la liceul nostru si doreste sa devina asistent social, deoarece el vrea sa ii ajute pe ceilalti asa cum si el, la randul sau, a fost ajutat.

In cuvintele sale, el si-a descris intentiile: ,,Nu pot sa raman indiferent fata de situatiile nefaste prin care trec ceilalti. Trebuie sa ma implic pentru a le oferi celor nevoiasi dragoste, incurajari si consolare “.

Petre merge deseori la Spitalul de Copii din Oradea, unde organizatia PTJM ii ajuta pe copii, asa cum l-a ajutat si pe Petre, care la randul sau le aduce acestora dulciuri si petrece cateva ore bune alaturi de ei. Plin de viata si mereu cu zambetul pe buze, Petre este intotdeauna implicat in proiectele organizate de scoala noastra, ajutand sa fie duse la bun sfarsit cu succes

Povestea sa, desi una trista, este de asemenea si una moralizatoare pentru noi ceilalti. Desi viata este un carusel in mare viteza, existand posibilitatea sa cadem si sa ne ranim, trebuie mereu sa ne ridicam de jos sa ne curatam de praf, sa continuam cu speranta si credinta in sufletele noastre. O astfel de persoana este Petre.Viata sa este cel mai bun exemplu, il putem gasi mereu implicat in vreun proiect al scolii si nu numai, dorind intotdeauna sa ajute cu entuziasm.

Advertisements

16 comments

 1. Alexa

  Este de admirat faptul ca nu s-a lasat infrant, si a continuat cu capul sus, in speranta unei vieti mai bune.

  Like

 2. Roxy

  Foarte frumos articol, felicitari Ade si bineinteles felicitari si lui Petre

  Like

 3. Bogdan

  foarte frumos articolul , un baiat care ete un exemplu pentru noi toti

  Like

 4. poate Alexa o sa mai intalnesti cazuri dar nu stiu cati vor fi ca si mine:)

  Like

 5. poate ca o sa mai intalnesti cazuri peste cativa ani Alexa

  Like

 6. Multumesc Romka, Roxy si Bogdan 🙂

  Like

 7. David

  Petru,foarte frumos!1 Esti un exemplu.Ma bucur ca ai trecut cu bine prin aceste incercari!! Felicitari pentru tot ceea ce faci! Si succes in toate!!!!! David.

  Like

 8. Patricia

  Esti un bun exemplu pentru noi toti! Un adevarat luptator! 🙂

  Like

 9. Alex Lanciu

  Felicitări,foarte frumos ! Mult succes și în continuare Petre .

  Like

 10. Alexa

  Asai Petru ai dreptate,multumesc!

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: