DENISA: Milano între artă, tradiție și savoare italiană

Pe 27 octombrie 2025, la primele ore ale dimineții, am pornit într-o mică aventură spre inima Italiei – orașul Milano. Zborul meu a plecat din aeroportul din Cluj-Napoca, la ora 6:00, spre Bergamo, iar de acolo am luat un autocar care făcea cursă specială până la Gara Centrală din Milano. Călătoria a fost confortabilă, iar odată ajunsă, am rămas impresionată de arhitectura gării: o combinație perfectă între măreție, eleganță și detalii specifice stilului italian.

Achiziționarea unui bilet de metrou s-a dovedit o adevărată provocare. Italienii nu au fost foarte sociabili, iar automatul de bilete părea mai degrabă un test de răbdare. Totuși, după câteva încercări, am reușit să cumpăr un abonament pentru zilele petrecute acolo. Mi-am lăsat bagajul într-un locker special și am luat metroul direct către celebra Piață Duomo.

Catedrala din Milano m-a lăsat fără cuvinte – o capodoperă gotică, plină de istorie și rafinament. Atmosfera din jur era vie: turiști, localnici, artiști de stradă, magazine elegante și terase primitoare. În zilele următoare am explorat străzile orașului, am vizitat Muzeul Leonardo da Vinci, unde am avut ocazia să admir „Cina cea de Taină” și alte creații remarcabile, și am intrat în magazinele oficiale ale echipelor AC Milan și Inter Milano – adevărate temple pentru pasionații de fotbal.

Gastronomia italiană mi-a încântat simțurile. Am luat masa la unul dintre cele mai vechi restaurante din oraș, Osteria da Fortunata, unde pastele făcute „în casă” au avut un gust inconfundabil. Nu au lipsit pizza autentică și un tiramisu cremos, desertul perfect pentru un final de zi.

După patru zile pline de descoperiri și emoții, pe 30 octombrie 2025, la ora 08:30, am luat avionul din Bergamo spre Cluj-Napoca, zburând cu compania Wizz Air. A fost un concediu reușit, o experiență care mi-a rămas întipărită în minte și suflet — un adevărat city break de poveste, în care Milano mi-a arătat nu doar frumusețea sa, ci și ritmul său vibrant, plin de viață și eleganță.

DENISA MATEȘAN

DENISA MATEȘAN

Leave a comment