Înot printre materii…

16 materii într-un singur an. Oare ce să înţeleagă elevii din toată această salată de murături? Drept dovadă a conducerii proaste a învăţământului este introducerea a numeroase materii in programă, din care elevii nu mai înţeleg nimic, atât de multe idei, atât de multe concepţii pentru un singur domeniu, iar acesta, bazându-se pe o singură materie.

Privind problema din calitate de elev, consider că toate aceste materii nu fac decât să te inducă in eroare, deoarece, eu, de exemplu, îmi doresc sa devin jurnalist, iar din toată acestă salată, mă ajută: gramatica, să ştiu scrie corect; cititul, mă ajută să-mi dezvolt modul de exprimare, atât oral cât şi prin scris; ora de jurnalism, unde învaţ despre paşii, care trebuie respectaţi, în scrierea unui articol etc.

Datorită faptului că elevii sunt supuşi să studieze atât de multe materii, se lungeşte şi programul şcolar, iar după părerea mea nu sunt de acord ca să stăm de dimineţa de la ora 8:00 până după masă la ora 14:00 respectiv 15:00 la şcoală, deoarece după o anumită oră creierul elevului se simte prea accesat.

Un alt punct ce este foarte prost gândit în învăţămantul românesc este faptul că in liceele teoretice nu se face practică, şi ştim foarte bina că fără practică nu prea ai reuşită, degeaba ştii teorie dacă nu ştii pune în practică.

CLEMENTINA FAUR

Leave a comment